hikoki-dv18ddwqz-dv18ddwqz
HIKOKI DV18DDWQZ 18V cordless hammer drill in HSC II (2x 3.0Ah + charger)
This article is not available
Scope of delivery:
  • 2x BSL1830C battery pack
  • 1 charger
  • 1 HSC II
Product description:
  • Cordless hammer-driver DV18DDWQZ - 18V - 55 Nm - In HSC II case. Includes 2 BSL1830C batteries and charger.
Features:
  • Very compact and lightweight
  • Standard 2 batteries
  • Brushless motor
  • Use in tight spaces
  • Quick-action chuck
  • 20 positions adjustable
  • Soft grip
  • LED lighting
  • Charging time max. 45 min.
Key features:
  • Right_and_left_rotating
  • Electronic
  • Batteries_recycle
  • Brushless
  • 2 speed
  • Multi_volt
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Supplied in: System case
  • Number of batteries included: 2
  • Max. clamping capacity: 13 mm
  • Capacity (battery): 3 Ah
  • Product Range: HiKOKI 18V
Specifications / All features
Battery voltage
18 V
Supplied in
System case
Number of batteries included
2
Max. clamping capacity
13 mm
Capacity (battery)
3 Ah
Max. tightening torque (nm)
55
Capacity steel (mm)
13
Speed at no load high (min.)
Charger (type)
UC18YFSL
Wood capacity (mm)
36
Number of strokes loaded high (min.)
Motor without carbon brushes
1
Semi-automatic filter cleaning
0
Battery charging time (min)
45 min
Stone capacity (mm)
13
Uvp (user vibration protection)
0
Dead man's switch
Weight (kg)
1,2
Machine screw capacity (mm)
6
Battery capacity (ah)
3.0
Max. torque soft (nm)
26
Drill head capacity (mm)
Dimensions l x w x h (mm)
170 x 58 x 238
Engine brake
Starting current limitation
Safety switch
Battery composition
Li-ion
Max. torque hard (nm)
55
Battery voltage (v)
18
Number of strokes loaded (min.)
Idle speed low (min.)
Capacity wood screws (mm)
6 x 75
Battery (type)
BSL1830C
Product range
HiKOKI 18V